Tarihi doku koruma altında

İstiklal Harbi Şehitler Abidesi’ne Özbekistan’dan yaklaşık 8 yıl önce getirilen sütunlar restorasyon kapsamında koruma altına alındı.

Tarihi doku koruma altında

İstiklal Harbi Şehitler Abidesi’ne Özbekistan’dan yaklaşık 8 yıl önce getirilen sütunlar restorasyon kapsamında koruma altına alındı.  El işçiliği ile yapılan sütunları titizlikle koruduklarını ifade eden Restorasyon Sorumlusu Serdar Çoban, “Ahşaba el işi oymayla yapılan eserlerde, el işçiliği çok önemlidir. Bu tip eserler, tarihi eser niteliğindedir ve işini bilen restoratörlere teslim edilmelidir” dedi.

Özbekistan’da gürgen ağacı üzerine el işiyle oyma yapılan ahşapların 2010 yılında İstiklal Harbi Şehitlik Abidesi’ne montajının yapıldığını aktaran Rabia Restorasyon İşletme Sorumlusu Serdar Çoban, “Bu ahşaplar da gomalak cila dediğimiz işlem uygulanmadığı ve normal vernik kullanıldığı için güneş ve yağmur zarar vermiştir. Ahşap yüzeylerde zamanla çatlama ve dökülmeler olmuştur. Biz şimdi bunu kimyasal yöntemlerle temizleyerek tamamen ahşapları arındırıyoruz. Tamamen ilk geldiği hale çevirmiş oluyoruz. Zımparasını ve doğal ahşap macununu uyguladıktan sonra gomalak cila ile korumaya alacağız” diye konuştu.

10-1-1-021.jpg10-1-1-021.jpg

“SADECE HİNDİSTAN’DA BULUYOR”

Gomalak cilasının sadece Hindistan’da bulunduğunun altını çizen Çoban, “Gomalak cila, dünyanın başka bir yerinde yok. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir malzemedir. Bütün mobilyalar, ahşaplar ve doğramalar da bu malzeme kullanılıyordu. Bu malzemenin özelliği de Hindistan’da bulunan bir böceğin dışkısı olmasıdır. Bu böcek ahşapları yer ve yediği ahşabın üzerine dışkısını bırakır. Bu dışkı pul şeklinde olur. Bu toplanarak kimyasal madde kullanmadan doğal alkolle eritilir. Daha sonra cilaya çevrilerek pamukla uygulanır” şeklinde konuştu.

“EL İŞÇİLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

İstiklal Harbi Şehitler Abide’sinde yapılan restorasyonda el işçiliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Çoban, “Şehitler Abidesi’nde olduğu gibi ahşaba el işi oymayla yapılan eserlerde, el işçiliği çok önemlidir. Bu tip eserler, tarihi eser niteliğindedir ve işini bilen restoratörlere teslim edilmelidir. Daha önce Sultan Selim Camii, Şerafettin Camii gibi Konya’da 38’e yakın camideki eserlere restorasyonda bulunduk. Ahşap işçiliğinde ve restorasyonunda çok iyi olduğumuzu iddia ediyorum. Bu tip yapılarda yapılacak restorasyonların, restoratörlere emanet edilmesi gerekilir. Sanat tarihi ve güzel sanatlar mezunundan oluşan ekibimizin tamamı restoratördür” ifadelerini kullandı.