Suriyeli sığınmacıların kamuoyuna yansıyan saldırgan davranışları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için soru önergesi verildi.

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş: Suriyeliler ülkelerine gönderilsin’

Suriyeli sığınmacıların kamuoyuna yansıyan saldırgan davranışları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için soru önergesi verildi.

Yokuş, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Türkiye’de bulunan Suriyelilerin vatandaşları tedirgin ettiğini belirterek, “Suriyeli sığınmacıların saldırgan davranışları başta büyükşehirler olmak üzere hemen hemen Türkiye’nin her yerinde vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Sığınmacıların cinayet, kadınlara, çocuklara taciz ve tecavüz gibi insanlık dışı muamelelerini basına ve sosyal medyaya yansıdığı kadarı ile görmekteyiz. Sosyolojik açıdan bakıldığında ülkemizin içinde yaşanan bu kültürel ve ahlaki çatışma, kendi ülkesinde yaşayan vatandaşlarımızı ciddi anlamda korku ve endişeye sürüklüyor. Suriyeli sığınmacılar, gün geçtikçe suç makinesi haline gelmekte. Türk halkının sosyokültürel ve ahlaki yapısını tehdit eden, yaz mevsiminde sahil bölgeleri dahil, Türkiye genelinde kadın ve çocukların can güvenliğine saldıran Suriyeli sığınmacılar için İçişleri Bakanlığı nasıl önlemler aldı?” dedi.

Hukuki sorumluluk

‘Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların 18 ila 30 yaş arasındaki erkek nüfus sayısı kadın ve çocukların can güvenliği açısından büyük önem taşımakta’ diyen Yokuş, “Türk toplum ve yapısının korunması ve Türk halkının huzura kavuşması adına Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerekir. Aksi durumda ülkemiz, kadınlarımız ve çocuklarımız bu tehdit altında gün geçtikçe ezilecek ve önüne geçilemeyecek can kayıpları yaşanacak.Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda da açıkça ifade edildiği gibi, devletin en önemli görevi, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak. Bu görevin yerine getirilmesi ise hukukumuzda kusursuz sorumluluk. Türk halkının varlığını, birliğini, güvenliğini korumak adına devletimizin Suriyeli sığınmacıların,ülkelerine geri göndermesi hususunda acilen çalışmalar başlatması gerekir” diye konuştu.