MGK bildirisi açıklandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi için alınan tedbirlere ilişkin Kurula bilgi sunulduğu bildirildi.

MGK bildirisi açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Bildiride, MGK toplantısında, ülkenin güvenliğini yakından  ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerle, güvenlik güçlerince kamu düzeni ve  güvenliğini, toplumun huzurunu, birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik  girişimlere karşı alınan tedbirlerin çok yönlü ele alındığı belirtildi.

Bu kapsamda yurt içinde ve dışında başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ  başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı üstün başarıyla sürdürülen  operasyonlara, aynı azim ve kararlılıkla devam edileceğinin altının çizildiği  bildiride, "Türkiye'ye yönelik tüm terör tehditleri ortadan kalkana kadar sürecek  bu operasyonların, diplomasinin imkanlarıyla da desteklenerek, kısa ve orta  vadede somut sonuçlara ulaştırılması için gereken adımların behemehal atılacağı  belirtilmiştir." değerlendirilmesinde bulunuldu.

Bildiride, ayrıca proje terör örgütlerine açık veya gizli destek  veren, teröristleri korumak için her türlü bahaneyi üreten ülkelerin, terör  örgütleri arasında ayırım yapmadan uluslararası hukuka uygun hareket etmeleri  gerektiği vurgulandı.

"TÜRKİYE HER ZAMAN FİLİSTİN DAVASINA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEK"

Filistin'de yaşanan vahim hadiselerle, Kudüs'ün kutsiyetine ve  statüsüne halel getiren son gelişmelerin etraflıca değerlendirildiği aktarılan  bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Sadece insani ve hukuki haklarını arayan onlarca masum Filistinlinin  hayatını yitirmesi ve binlercesinin yaralanmasıyla neticelenen katliam  lanetlenmiş, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması suretiyle iki  devletli çözüme dayalı barış zeminini tahrip eden her türlü girişim şiddetle  kınanmıştır.

Türkiye'nin her zaman ve her alanda Filistin davasına sahip çıkmaya  devam edeceği, bu desteğin önümüzdeki dönemde de Birleşmiş Milletler ve İslam  İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere tüm uluslararası platformlarda  sürdürüleceği teyit edilmiştir."

"SEÇİMLERLE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLERE İLİŞKİN KURULA BİLGİ SUNULDU"

Bildiride, Türkiye'nin daima barış ve istikrardan yana olduğuna işaret  edilerek, Birleşmiş Milletler kararlarıyla, uluslararası hukuk normları başta  olmak üzere ikili anlaşmalara bağlı olduğunun, bütün ülkelerin hak ve  menfaatlerine saygı duyduğunun hassaten vurgulandığı belirtildi.

Türkiye'nin karada, denizde ve havada kendi hak ve menfaatlerini  korumadaki kararlılığının bir kez daha güçlü bir şekilde beyan edildiği  bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu bağlamda Ege ve Doğu Akdeniz'deki kışkırtmalar karşısında  Türkiye'nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarını sonuna kadar  kullanmakta tereddüt etmeyeceği vurgulanmıştır.

Suriye meselesine taraf olan ülkelerin, öncelikle barış ve huzurun  sağlanması ile insani acılara son verilmesine yönelik sorumluluklarını yerine  getirmeleri gerektiği ve Irak'taki gelişmelerin de yakından takip edildiği  belirtildi."

Bildiride, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ile 27.  Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin, huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi  için alınan tedbirler hakkında Kurula bilgi sunulduğu kaydedildi.