Konya bu hafta adeta yanacak

Haziran ayında mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklık değerleri, Temmuz ayının ilk haftası itibariyle kendini hissettirmeye başladı. Son günlerde kavurucu sıcakların etkisi altına giren Konya, bu hafta neredeyse kavrulacak.

Konya bu hafta adeta yanacak

Meteoroloj 8. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre İç Anadolu'nun geneli hafta boyunca adeta sıcaklardan kavrulacak. Alınan bilgilere göre, bazı illerde hava sıcaklığının artarak mevsim normallernin 2-5 derece üzerinde seyretmesi ve sıcak havanın hafta boyunca etkili olması bekleniyor.

Yaz başında mevsim normallerinin altında olan hava sıcaklığı, Temmuz ayının gelmesiyle kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Özellikle Temmuz ayının ilk haftası, sıcak ve bunaltıcı hava iyice etkisini arttırdı. İşte Konya'da bu hafta görülmesi beklenen sıcaklık değerleri:

dd.jpg

Konya: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, Genellikle güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Konya'nın batı ve güneybatısı ile Karaman'ın Başyayla ve Ayrancı ilçelerinde yer yer kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar sıcak çarpmasına karşı uyardı. İşte Sıcak çarpmasından korunmanın 7 yolu

1.Risk grubundakiler 10.00-16.00 arası güneş altında yüksek sıcağa maruz kalmamalıdır.

2.Sıcak havalarda açık renkli, sentetik olmayan, ince yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

3.Güneş altında şapka, şemsiye ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

4.Sıcak havalarda su tüketimi artırılmalıdır.

5.Daha sık ılık duş alınmalıdır.

6.Yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

7.Hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde özellikle alkollü içecekler ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.