"İŞ'ini İYİ YAPANLARDA BUGÜN."

Hamallıktan Profesörlüğe bir eğitimcinin hikâyesini anlatacağım bu gün sizlere.

"İŞ'ini İYİ YAPANLARDA BUGÜN."

"İŞ'ini İYİ YAPANLARDA BUGÜN."

Hamallıktan Profesörlüğe bir eğitimcinin hikâyesini anlatacağım bu gün sizlere.

Nereden nereye dedirtecek bir yaşam ve bulunduğu mevkie tırnaklarıyla kazıya kazıya gelmiş mütevazı bir kişilik. Gariban Konya çocuğu, ‘her şeyimi Ülkü Ocaklarına borçluyum reis ben’ diyebilecek kadar vefalı. Ama sakın yanlış anlaşılmasın, Ülkü ocaklı olmanın çilesini okul yıllarında, asistanlık yıllarında epeyce çekmiş bir ocaklı kendisi. Hala da bu çilenin değişik versiyonlarını çekmekte, acaba bir öğrenciyi daha bulunduğu kötü ortamlardan kurtarabilir miyiz, Nasıl vatana, millete faydalı hala getirebiliriz, derdinde bir öğretmen.
Bir seçim arifesinde yardımımı talep etmişti. Ben işim gereği eğer şahıs benim kırmızıçizgilerimin dışında değilse, (bu kırmızıçizgiler de kesinlikle çalışacağım şahıs Türkçü ve Milliyetçi olacak) herkesle çalıştım. Basın yayın danışmanlığı yaptım. Ama çalıştığım insanların içinden en çok kendisini sevdim. Bu gün itibariyle Profesörlük kadrosuna atanan Profesör Doktor Sefa Lök. Vefalı dost, Kaliteli insan, Mütevazı şahsiyet. Hala arar hatırımızı sorar ziyaretimize gelir. Oysa çalıştık, işimizi başarıyla bitirdik. Çalıştığım niceleri var ki onun eline su dökemez adamlıkta.
Öz geçmişi ile ilgili yazılacak çok şey olsa da ben onlara çok fazla değinmeyeceğim bu yazımda. Öncelikle Profesörlüğü hayırlı olsun. Vatana millete ve Konya’ya.
İnşaat emekçisi bir babanın üç çoğundan erkek olanı, hal böyle olunca da hem çalışıp hem okuyan birisi. Ortaokul yıllarında tanışmış ticaretle, ticaret dediysem işçi, patron değil yanlış anlaşılmasın. Halde indir, bindir, boş kasaları takip et topla, kamyona yerleştir vs., anne ev hanımı, anca çocuklarına yetişebiliyor. Aynı yaşta olduğumuz için bende kendi rahmetli annemden biliyorum, çok zor zamanlardı o zamanlar. Evler sobalı, kovalar dolacak, sobalar yanacak ev ısıtılacak, okuldan gelen çocukların yemekleri, akşam eve gelen kocaların hizmetleri, o zamanlarda büyüyenler bilir, ne zor şartlarda büyütüldüğümüzü. Bu şartlarda ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra Karaman da üniversite okurken de çalışıp çalıştığının yarısını evine, diğer yarısı ile de kendi geçimini idame ettiriyordu. Üniversiteden sonra akademik kariyer yapmaya karar verdi. Sene 2006 da öğretim görevlisi olarak akademik kariyerine başlarken ailesine de katkı sağlamaya devam ediyordu, yetişebildiği kadar. 2008 de evlendi kendi gibi öğretim görevlisi olan eşiyle. Bu evliliğinden Hafsa sultan ve Alparslan isimli iki evladı dünyaya geldi. Alpaslan’ın doğumu esnasında seçim çalışmalarında olduğumuz için Alpaslan’ının yüzünü yirmi beş gün göremediğine de şahsen şahidim, tam bir ülkü devi. Sırasıyla 2011 yılındı yardımcı doçent, 2014 yılında da doçent olan Hocamız. Bu gün itibariyle de profesör oldu. (2019)
‘’Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz; Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.’’ (atsız ata), tamda bu arkadaşımı anlatıyor.
Davası turan, ekmeği helal, çabası Vatan.
Daha nice evlatlar yetiştirecek kendi gibi inşallah.
Ülkü ocaklı olmanın verdiği gururla diyorum ki, iyi ki varsın hocam, iyi ki tanımışım seni. Allah ömrüne ömür katsın. Yolun açık olsun. Bu memleket daha çok hizmetler bekliyor senden.
Hakkıyla bulunduğu mevki de olanları yazdığım bu yazı dizimde habersiz de olsa seni anlattık. Bilirim sevmezsin bu tür yazıları, hakkını helal et.
‘her şeyimi Ülkü ocaklarına borçluyum’ demiştin, bende öyle. Bizi yetiştirenlerin hatırına, bu yazı kaleme alındı. Bizler lisedeyken, yol parasını bize harçlık olarak veren, karnımızı doyuran, kiralarımızı ödeyen reislerimizi unutmadık hep var olsunlar. Seminerlerde öğrendik ailemizin öğretemediklerini, kardeşliği, paylaşmayı ve birlik olmayı. Sende iyi bir kardeş, iyi bir arkadaş ve şimdi de iyi bir eğitimci. Geldiği yeri unutmayanlara selam olsun. Kardeşlerini unutmayanlara selam olsun. Selam olsun göğsünü gere gere, ocaklıyım bende diyebilenlere…
Saygılarımla
Gazeteci yazar
Tankutalp ALTUNSOY
03,12,2019