İMAM HATİPLERDEN GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ TABLO

Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı etkinliğini gerçekleştirdi. 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı birbirinden ilginç projeler dikkat çekti

İMAM HATİPLERDEN GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ TABLO

Proje çalışmaları hakkında bilgi veren okul müdürü Nurullah Aktürk, ‘Okulumuzda çağın gerektirdiği bilim kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla öğrencilerimizin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenecekleri bir etkinlik düzenledik. Öğrencilerimiz 7 tarih, 6 Arapça, ve İngilizce dil bilimi, 4 fizik, 1 edebiyat, 2 biyoloji, 2 matematik, 2 değerler eğitimi ve 4 sosyolojiden oluşan 28 araştırma projesi ile 4 Türk el sanatları ve musiki çalışması da dahil olmak üzere 32 projeyi sergiliyor” dedi.

1-889.jpg

“TEK KANATLI KUŞLAR UÇAMAZ”

Erasmus ve E- Twing projeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla projeler yürüttüklerini ifade eden Aktürk, “TÜBİTAK 4006 projesini ikinci defa yaptık, geçen yıl TÜBİTAK Bilimsel Araştırma Projeleri’nde Türkiye finaline katıldık. Okulumuz proje okulu olduğu için, proje üretmede bir sıkıntı çekmiyoruz. Okulumuz akademik başarısı fevkalade, şimdi de E- Twining projelerinde de Konya’yı temsil edecek 8 okuldan biri olduk. Bu projelerde emeği geçen danışman öğretmenlerimize ve görev alan tüm öğrencilerimize teşekkür ederim. Onların çabalarıyla bu başarılı projeleri yürütüyoruz. Bizim sloganımız; “Önce karakter, sonra kariyer”’. Karakter eğitimine daha çok önem veriyoruz. Bizim referansımız kuşlardır. Çift kanatlı kuşlar uçar, tek kanatlı kuşlar uçamaz. O yüzden biz hem madde hem mana diyoruz. Velilerimiz de bize büyük destek oluyor. Velilerimiz çocuklarını gönül rahatlığıyla okulumuza gönderiyor. Onlar bize güveniyor, biz de onlara güveniyoruz ve her zaman yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

2-20180412113909.jpg

“MAZLUM COĞRAFYALARDA TÜRKİYE ÖZLEMİ VAR”

Mahmut Sami Ramazan oğlu İmam Hatip Lisesi’nin, adını yıllarca Türkiye’ye duyurmuş bir okul olduğunu söyleyen Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş, “Mahmut Sami Ramazan oğlu İmam Hatip Lisesi, şimdi de adını dünyaya duyurdu. Okulumuz, E-Twining projelerinde şehrimizi dünyada temsil edecek okullar arasında. Bu çok önemli bir başarı. Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin adına yakışır bir şekilde bilim, sanat, kültür alanlarında hep olması gerekiyor. Çünkü yaşadığımız coğrafyanın sıkıntılarını giderebilecek tek millet Türk Milletidir. Bizim çok çalışmamız lazım. Çünkü dünyanın mazlum coğrafyalarında Türkiye’nin gelmesini bekliyorlar. Her yerde Türkiye özlemi var. Bizim tarihimizde Harezmi, Cabir gibi büyüklerimiz var. Biz onları örnek alıp, onların mirasını ayağa kaldırmalıyız. Bizim daha güçlü olup, daha fazla projeler üretmemiz gerekiyor. Projelere destek veren ve düzenleyen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Okul müdürümüze de teşekkür etmek istiyorum. Bu tür başarılarda, idarecilerimizin yeri çok önemli. Bütün öğrenci ve öğretmen kardeşlerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

3-708.jpg

“KENDİ KENDİNİ OKUYAN KİTAP”

Dil öğrenmek isteyenlerin telaffuzdaki sıkıntılarını çözmek adına kendi kendini okuyan kitap geliştirdiklerini söyleyen Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mehmet Fatih Şen ve Adem Uzun, “Biz bu kitabı, öğrenci arkadaşlarımızın, İngilizce ve Arapça derslerinde telaffuzlarını daha iyi geliştirebilmesi adına yaptık. Kitabımızın kendi kendini okuyabilmesi için, sayfa numaralarındaki butonlara basmanız yeterli olacaktır. Hocamızla birlikte ürettiğimiz bu kitabımız 30 TL’ye mal oldu. İleriki yıllarda bu projemizi geliştirip ülkemizin eğitim sistemine hediye etmek istiyoruz” açıklamasında bulundular.

4-413.jpg

“GDO VE E-KATKI MADDELERİ İLE ZEHİRLENİYORUZ”

Çeşitli meyve ve sebzeleri birbiriyle birleştirip, ortaya farklı görünümde ürünler çıkartan öğrenciler Feyza, Rumeysa Özcan, Şerife Erdem İse projeleri hakkında şunları söyledi; “GDO ve E- katkı maddelerini insanlara tanıtmak ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla bu projeyi geliştirdik. Bal gibi ürünlerdeki katkı maddeleri ile aslında nasıl zehirlendiğimizi göstermek istedik. Yine daha çok çocukların tükettiği jelibon, dondurma gibi ürünlerin içinde yer alan “Jelatin” katkı maddesinin en çok domuz ürünleriyle yapıldığını belirtmek istiyoruz. Bu ürünlerin helal ve haram olma boyutuna dikkat çekmek gerekiyor. İslam Hukukçuları, GDO’lu bir ürünü incelerken, eğer zararı faydasından çok ise o ürünün haram olduğunu belirtiyorlar. GDO’lu ve zararlı katkı maddelerine sahip olan ürünlere bu açıdan bakarsak aslında haram yediğimiz söylenebilir. Özellikle jelibonlarda bulunan “Jelatin” ürünü, dini açıdan çok sıkıntılı bir konudur. Bir de yiyeceklere renk vermek için kullanılan “Karmin” ya da “E20” maddesi de böceklerden elde edilen bir katkı maddesidir. Böcek yemenin de dini açıdan sıkıntılı bir durum olduğu için, haram olduğunu belirtmek isteriz.”

5-208.jpg

 “ÜLKEMİN EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNACAĞIM”

Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla otomobil tasarladığını söyleyen Osman Furkan Karakuş ise, “Bu aracımız su altında, su üstünde, havada ve karada gidebilecek şekilde tasarlandı. Ulaşımı tek bir araçla, dört farklı şekilde sağlamayı hedefledim. Dünyada şuanda hem havada hem de karada gidebilen araçlar üretildi ve fiyatları 2 milyon TL civarında. Eğer bu projemi ülkem adına gerçekleştirebilirsem, sadece iki şekilde ulaşım sağlayan o araçlardan daha fazla getiriyle ülkemin hizmetine sunacağım. Ulaşım araçlarımızı ithalata dayalı olarak alıyor ve döviz ödüyoruz. Ben de ülkem adına araç üretmek ve cari açığımızı düşürmek istiyorum. Daha çok çalışıp bu aracın gerçeğini inşallah bir gün üreteceğim” diye konuştu.