'Devlet BAHÇELİ'nin Af Çağrısı Çok Acil Dikkate Alınmalı'

'Devlet BAHÇELİ'nin Af Çağrısı Çok Acil Dikkate Alınmalı'

'Devlet BAHÇELİ'nin Af Çağrısı Çok Acil Dikkate Alınmalı'

Daha önceden ceza ve tutuk evleriyle ilgili birçok yazı yazmıştım.

Çünkü bende es kaza birkaç ayımı geçirip sonrasında beraat etmiştim. Orada ki şartları çok yakından gördüm yaşadım. Zorluklarını tüm sinir hücrelerimde hissettim. Her şey pamuk ipliğinde.

En ufak bir isyan girişimi birçok masum canın gitmesine neden olabilir. Bu bağlamda kapsamlı bir af ihtiyaçtır. Sayın Devlet Bahçeli bunu görmüş ve Önceden gerekli mercileri basın yoluyla uyarmıştır.

Yaşadığımız şehir olan Konya ilini baz alarak anlatırsak. Konya merkezde iki adet biri açık biri e tipi olmak üzere iki ceza ve tutuk evi vardır. E tipi dediğimiz kapalı olan ceza evin de şuan bulunan mahkûm sayısı kapasitesinin 4 katına yaklaşmıştır. Ve bunların çoğu ‘fetö terör örgütü’ suçlusudur. Diğer mahkûmların da birçoğu kader mahkûmu dediğimiz mahkûmlardır. Evet, suç işlemiş, suçlarını kabul etmiş veya suçları ispat edilmiştir. Öyle ya da böyle cezalarını çekmişler pişman olmuşlardır. Ben şahsım adına eminim ki sosyal hayata adapte edilebilseler birçoğu suç işlemezler. Ve bence kapsamlı bir aftan yararlanma hakları vardır. Her insan hata yapabilir, her insan bir an gaflette bulunup ceza evine düşebilir. Bu iktidara kadar birçok af çıkarılmıştır. Bu iktidarın da artık bir af yasasını gündeme almasının zamanı gelmiştir. ‘fetö’ terör fitnesi ceza evlerinde bir isyan başlatmadan, Ülkemizin içinde bulunduğu sorunlara bir yenisi eklenmeden, bir an önce Sayın Devlet Bahçelinin Tarif ettiği şekilde bir af yasası çıkarılmalıdır kanaatimce.

Bu anlattıklarım bütün istihbarat birimlerinin bilgisi dâhilindedir. Gerekli önlemleri sistem içinde almaya çabalayan birçok görevli vardır ve bunlar uyarılmıştır. Lakin artık sistemin tıkandığı da aşikârdır. Ceza evlerinde ki birçok uygulamada ceza evlerinde bulunan birçok insanı zaten isyanın eşiğine getirmektedir. Ceza evlerinin iç işlerinde ki koordinasyon bozukluğu, yemeklerde ki sıkıntılar, temizlik problemleri, kalacak yerlerde ki doluluk gibi birçok problem sayılabilir. Bunlar yaşamsal durumları zora düşüren problemlerdir. Bir de sosyal faaliyet alanları yoksunluğu,farklı kişiliklerde insanların aynı ortamı paylaşma zorunluluğu gibi psikolojik sorunlara yol açabilecek bir çok problem de çabası…

Son söz olarak,

Her insanın ikinci bir şansa ihtiyacı vardır. Bir hadisle bitirelim;

“Günahlarına tevbe eden, hiç günah işlememiş gibidir.” Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)

Tankutalp ALTUNSOY                                                          22,05,2018