“Denetim mekanizması uygulanmalı”

17 Ağustos Marmara depreminin 19. Yıl dönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi basın toplantısı gerçekleştirdi.

“Denetim mekanizması uygulanmalı”

Günümüzdeki yapıların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda açıklamada bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Süleyman Kamil Akın, “Marmara Depremini hiç unutmadık. Türkiye bir deprem ülkesidir. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmesi ve bu durumun bir türlü önlenememesi sorunun ana kaynağını oluşturuyor. İzlenmesi gerekentek yol; yapıların, mesleki derinliği olan, ahlakı ve etik anlayışı yüksek meslek insanları tarafından, mühendislik bilimine ve deprem yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanması ve üretilmesidir. Ayrıca standartlara uygun malzemeler kullanılarak etkili bir denetim mekanizmasının da uygulanması gerekiyor” dedi.

“ASIL SORUN KAÇAK YAPILAŞMA”

1999 Marmara depreminin asıl sorunun kaçak yapılaşma, mühendislik hizmeti almadan yapıların üretilmesi ve yapı üretim sürecinin denetlenmediği olduğunu vurgulayan Akın, “Denetim işini yapamadığını anlayan devlet, yapı denetimi işlerini yapı denetimi kuruluşlarına bıraktı. Uzmanlıkların dikkate alınmadan şantiye şefliğinin görevlendirilmesi bilime ve bilgiye aykırıdır. Ayrıca 30 bin metrekareye kadar 5 inşaatın şantiye şefliğini yapmış olmak doğru değil. Yine yakın bir zaman önce ruhsatlardan mühendis ve mimarların imzasının kaldırılmış olması sahteciliğe neden olacağı gibi, mesleki yetkinliği de zaafa uğratacaktır” diye konuştu.

7-2-2-015.jpg

“YAPI SİGORTASI YAPILMALI”

Türkiye’de bulunan binaların yüzde 67’sinin ruhsatsız, yüzde 60’ının da 20 yaşından büyük olduğunu belirten Akın, “Yapıları depreme hazırlamanın iki yolu vardır. İlki, mevcut yapı stokunun durumu tespit edilerek iyileştirilmesi, onarılması, güçlendirilmesi veya yeniden yapılmasıdır. İkincisi ise yeni yapılacak olan yapıları, bilim, teknoloji ve mühendislik ilkeleri doğrultusunda yapmaktır. Ayrıca risklerin transfer edilmesi bakımından yapı sigortası ve mesleki sorumluluk sigortası yapılmalıdır” şeklinde konuştu