23 Mayıs 2018 'Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Birileri neye oynuyor, kan, gözyaşı, fitne, tefrika ve bölmeye oynuyor. Böyle bir şey yok artık. Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek.

23 Mayıs 2018 'Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek'

'Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Birileri neye oynuyor, kan, gözyaşı, fitne, tefrika ve bölmeye oynuyor. Böyle bir şey yok artık. Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek.

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki incelemelerinin ardından kent  merkezine geçen Bakan Albayrak, Vali Cüneyit Orhan Toprak'ı ziyaret ederek bir  süre görüştü.

Beraberindekilerle yürüyerek çarşı merkezindeki esnafı ziyaret eden  Albayrak, vatandaşlarla sohbet etti, çocuklarla yakından ilgilendi.

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Albayrak, burada yaptığı  konuşmada, Çukurca'daki temaslarına değinerek, Türkiye tarihinde ilk defa bu  yoğunlukta ve derinlikte, bu kadar teknik analiz çalışmasına dayalı böyle bir  yatırımı kara sondajcılığı noktasında başlattıklarını söyledi.

"4 bin 450 metre derinliğinde sondaj kuyusu"

"4 bin 450 metre derinlikteki bir sondaj kuyusuyla üçüncü nesil arama  teknik ekipman altyapısıyla, istihdamıyla, bölgeye ihtiyacıyla yeni bir süreci  başlattık." diyen Albayrak, şöyle devam etti:

"Özellikle Türkiye Cumhuriyeti devletimizin güney sınır boyu dediğimiz  bu bölgede artık çok daha farklı bir yatırım stratejisi ile farklı bir sismik  stratejisiyle ve hepsinden öte uçak gravite, yani yurt dışından getirdiğimiz  uçaklarla yeryüzünün üzerinden, havadan yapacağımız araştırmalarla en son  teknoloji artık yerin altında. Ne var ne yok, hepsini kısa sürede bulup  değerlendirip ülkemize, bölgemize, şehrimize ekonomi olarak, istihdam olarak,  yatırım olarak inşallah bundan sonra son sürat kazandıracağız. Bugün önemli bir  gün Türkiye enerji ve maden politikalarında. Bunun da startını nereden verelim  dedik, Hakkari'den dedik ama ben Hakkari'ye gelince gözlerim kamaştı."

Bakan Albayrak, tarihi günlerden geçtiklerini dile getirdi.

Dünya ve bölgenin çok büyük tehditlere gebe olduğu kadar çok büyük  fırsatların da eşiğinde olduğunu vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Bölge ve dünya için istikrar anlamında, güven anlamında, güçlü ve dik  duruş anlamında, işte bu dava için buradayız değil mi? Bu davanın bir lideri var  öyle değil mi? Bazıları 'uzun adam' diyor, bazıları 'cesur adam' diyor, 'sağlam  irade' diyor, bazıları 'başkomutan' diyor, 'reis' diyor. Üç kelimeyle  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Allah'ın izniyle Türkiye bu  geleceğe her zamankinden daha da güçlü adımlarla ilerliyor. Bugün dünden yarın da  bugünden çok daha iyi olacak. Bundan zerre şüpheniz olmasın. Çok daha güçlü  olacak. Siyaseten de ekonomik olarak da güvenlik olarak da kardeşlik olarak da  turizm olarak da her alanda."

"Dünyaya sesini yükselten Türkiye"

"Bu coğrafyada son 15 senede bütün dolap dönüyor, dolaşıyor  Türkiye'ye, Recep Tayyip Erdoğan'a dolanıyor." ifadesini kullanan Albayrak, şu  değerlendirmede bulundu:

"Bütün bu operasyon Türkiye'ye, Türkiye'nin kardeşliğine ve bunun  teminatı olan Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmeye yönelik operasyona dayanıyor. Bunu  görmemiz lazım. Birileri var, gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar,  dilleri var hakikati söylemezler. Allah muhafaza onlardan olmamak lazım ama varsa  bu resmi göremeyen gaflet uykusunda her bir dostumuz, eşimiz, akrabamız, komşumuz  bugün dünyanın içinden geçtiği bu cendereyi, bu ateş çemberini görüp göstermek  işte bu davanın yolcusu olan bizlerin üzerinde bir vebaldir, haktır. Bugün bu  coğrafyada Araplara, Kürtlere, Türklere bir operasyon yapılıyor. Tek tek bakın.  Arap coğrafyasının durumu. Görüyor musunuz hallerini, görüyorsunuz değil mi?  Araplar, teker teker maalesef din kardeşlerimiz ölüyor, öldürülüyor, şehit  ediliyor, dünyaya sesini yükselten Türkiye."

Albayrak, şunları kaydetti:

"Ortadoğu'da, Suriye'de, Irak'ta on yıllardır Türkiye'de Kürt  kardeşlerimize operasyon yapılıyor. Bunun teminatı kim? Türkiye'nin birliği,  beraberliği Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki dik duruş. Türkiye'nin bütünlüğüne  operasyon çekiliyor. Birileri Ortadoğu özelinde operasyon çekiyor, bunu görmemiz  lazım. Bunun ucu nereye dayanıyor? Acaba bin yıl önce bu coğrafyada bu milletin  ve ümmetin kaderini dönüştüren Selahaddin Eyyubi gibi büyük bir liderin  intikamını onun torunlarından mı almak istiyor birileri, bu resmin farkında  mıyız? Eğer bir rol model arıyorsak bize Selahaddin Eyyubiler yeter. Elin dinsiz,  ateist, marksist, bu coğrafyadan olmayan, ideolojilerinin sözde kuklaları bizim  rol modelimiz olabilir mi, gençliğimizin önünde bir hakikat manasında bir sembol  olabilir mi? Birileri neye oynuyor, kan, gözyaşı, fitne, tefrika ve bölmeye  oynuyor. Böyle bir şey yok artık. Bir daha bu topraklarda buna izin verilmeyecek.  Bizim cenazemiz de burada ecdadımız da burada şehidimiz de burada, anamız,  babamız da burada. Bin yıldır buradayız."

Hakkari'nin çok güzel bir şehir olduğunu ifade eden Albayrak,  sözlerini şöyle tamamladı:

"AK Parti'nin zerre menfaat gözetmeksizin ömrünü bu davaya adamış  neferleri olarak beyefendilerine, hanımefendilerine düşen en önemli vazife,  Türkiye'nin bu değişimi ve dönüşümünde bu liderliği, bu haykırışı sadece  Türkiye'ye değil, dünyaya haykıracak şehir olacak Hakkari. 15 Temmuz bu milletin,  bu ülkenin, bu ümmetin kaderinde büyük bir kırılmadır. Bu davanın liderinin bir  telefondaki haykırışıyla, milyonlarca insanın sokağa çıkışıyla 'Biz Allah'tan  başka hiç kimseden korkmayız.' diyen bir inanç ve şuurla tarihinde ilk defa böyle  bir darbe girişimi, insanların çıplak elleriyle durduruldu. Elhamdülillah. Ölümü  öldürdük, korkuyu korkuttuk."

Bakan Albayrak daha sonra helikopterle Yüksekova ilçesine hareket  etti.